Test protihlukové stěny

25. 7. 2013

Ve spolupráci s HZS Libereckého kraje jsme provedli testy průchodnosti u některých typů protihlukových stěn.

Testy průchodnosti PHS

 

Ve spolupráci s HZS Libereckého kraje a výrobcem protihlukových stěn, firmou AEROLUX s.r.o. jsme provedli sérii testů zaměřených na průchodnost jednotlivých typů protihlukových stěn.

Jako první byla podrobena destrukčním testům výplň z hliníku doplněná uvnitř o minerální vatu. Zprvu na ni hasiči zkoušeli motorovou pilu kotoučovou a páčidlo Hooligan, ale tento postup byl poměrně zdlouhavý. „Doslova revolučním řešením bylo použití řetězové motorové pily, kterou se dostali na druhou stranu za neuvěřitelných 30 sekund! Za nimi zbyl vyříznutý otvor velikosti 1,5 x 2 metry, který byl dostatečný i pro průchod záchranářů s nosítky," popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeňka Štrauchová.

Ve druhém případě se hasiči zkoušeli dostat přes ocelovohliníkovou protihlukovou stěnu, která byla navíc doplněná o dvě kari sítě a dvě vrstvy minerální vaty. „Zde na průchod použili motorovou pilu kotoučovou s řezným kotoučem na železo a pákové nůžky. Na druhé straně byli za 3 minuty a 7 sekund," uvedla Štrauchová.

Jako poslední testovali liberečtí profesionální hasiči transparentní stěnu z plexiskla v hliníkových rámech. Ideálním pomocníkem pro tento případ byla motorová pila kotoučová s řezným kotoučem Rescue a prostup jim trval 1 minutu a 30 sekund.

Celý článek naleznete na stránkách Libereckého deníku nebo na webu HZS Libereckého kraje.